Szolgaltatasok.com Új szolgáltatás hozzáadása Kapcsolat
Szolgáltatás keresése:
Népszerű városok
Budapest  Debrecen  Pécs  Győr  Miskolc  Székesfehérvár  Szeged  Siófok  Kecskemét  Nyíregyháza  Szombathely  Budaörs  Tatabánya  Érd  Eger  Veszprém  Dunaújváros  Zalaegerszeg  Kaposvár  Békéscsaba 
2146 Mogyoród , Dózsa Gy. Út 40. Térkép

Polgármesteri Hivatal Mogyoród térkép

Polgármesteri Hivatal Mogyoród


Telefon: 28/540-716 28/540-711

  

Weboldal (mogyorod.hu)


Email cím: [javascript protected email address]




A falu neve a mogyoróval, illetve a mogyoróbokorral kapcsolatos, hiszen mogyoród jelentése: „mogyoróban gazdag”. Mára már csak néhány mogyoróbokor maradt a község területén. Ezek közül egy a plébánia udvarában található.

A településnév történelmi dokumentumokon több formában is megjelenik: hazai oklevelekben Mogyoród néven, török adólajstromokon „Magoród”-ként, „Mogyorós”-ként, külföldi, egyházi okleveleken pedig mint Monorond, Mangerat, Munerod, Mamorade.

A mogyoródi csata

A mogyoródi csatához kapcsolható, korban legközelebbi fennmaradt írásos emlék egy német császári oklevél 1074 végérõl, mely ugyan a hely megjelölése nélkül, de Salamon vereséges ütközetérõl is tudósít. Idõben a következõ forrásunk, mely a csatához kapcsolható maga a Képes Krónika, melynek leírásából a következõk állapíthatók meg.

A közvetlen környék egyetlen jelentõs lakott helye Zymgota (Cinkota), melynek közelében van Monorod („mogyoróban gazdag”) hegy, ennek oldalában zajlott le a csata. A harcok helyét csak a csata után keletkezett tömegsír megtalálása esetén lehetne pontosabban behatárolni, mivel az egykori leírás a ma fennálló terepviszonyokra (leginkább az erdõk és rétek elhelyezkedése miatt) nem alkalmazható megbízható mértékben.

A csata elõtt még Vácott megígérte Géza herceg, hogy gyõzelem esetén felépítteti a Váci Püspökség Székesegyházát Szûz Mária tiszteletére. László herceg közvetlenül az ütközet elõtt – a látomásainak hatására – tett hasonló tartalmú fogadalmat Szent Mártonnak, egy, a csata helyén építendõ egyházról.

Az ütközet elõtt Géza és László hercegek – ez utóbbi javaslatára – jelvényeiket megcserélték, így tehát megtévesztették az ellenfelet, akik már tudták Lászlóról, hogy jobb stratéga, mint Géza herceg. Az ellenfél ennek a cserének következtében olyan végzetes hadvezetési hibát követett el, mely a hercegeknek juttatta az évtizedes vitát eldöntõ gyõzelmet.

A csata után a templom felépült a zsákmányból, Szent Márton tiszteletére.

A Képes Krónika adatait átültetve a mai idõszámításra, egyértelmûen 1074. március 14. péntek határozható meg az ütközet idõpontjaként.

A megépített létesítmény egy templom volt, amelyhez egy monostor is csatlakozott. A Képes Krónika leírása alapján magát a Monostort, és annak apátját, csak 1235-ben említi elõször egy pápai oklevél. Tudván azonban, hogy az ilyen fogadalmi templom az istentiszteletek megfelelõ, napi elvégzésére épült, és lakatlan helyen, ennek feltételei nem voltak biztosítottak. Ezért, mindig csatlakozott a templomhoz egy monostor, amelynek szerzetesei végezték a szertartásokat, és gondozták az épületet; ez viszont magával hozta a Monostor melletti település kialakítását is.

Az épületek pontos helye Mogyoród esetében annyira behatárolható, hogy a mai település Klastromdomb, Templomhegy, illetve Kõvár nevû részén keresendõ, de a XVIII. -XIX. századi építkezések következtében jelenleg semmilyen rom nem látható. Amint azt ásatások bizonyítják, a XI-XII. században egy kisebb templomot építettek fel, ezt hamarosan elbontották, és falait a háromhajós templom egy részét, mint alapot hasznosították. E háromhajós templom északi oldalán állt a kolostor, ennek alapfalait azonban terepszint módosítás miatt már nem lehetett azonosítani.

A monostort kiszolgáló jobbágyok faluja rendszerint a Monostor hegyének vagy dombjának aljában kapott helyet, ahol házaikon kívül saját temetõvel, néhol külön templommal is rendelkeztek. A hívek lelkipásztori ellátása – annak ellenére, hogy a Monostorokban papok is éltek – általában egyházmegyés papok feladata volt. Bár ismerünk olyan eseteket is, amikor az egyes településeken lakó szerzetesek a plébánia vezetését is felvállalták.

Mogyoród esetében – figyelembe véve a helyi domborzati és vízrajzi adottságokat – a középkori falu helyét a mai Dózsa György út mentén, és környékén lehet meghatározni, temetõjének helye talán a mai plébániatemplommal szemben, a patak és a Dózsa György út között, a Kisköz nevû átjáró közelében kereshetõ.

Tatárjárás

1241. márciusában a tatárok a bõséges zsákmány reményében támadást indítottak a falu és kolostora ellen, majd továbbhaladtak a Duna vonaláig és Vácot foglalták el. Mivel a Duna áthatolhatatlan akadályt jelentett a számukra, az év további részében a tatárok a Dunától északra és keletre lévõ területeket pusztították. 1242. februárjában, a folyó befagyását követõen átkeltek a Dunán. A kényszerû várakozás idején a környék, tehát Mogyoród is újabb pusztításokat szenvedett.

A pusztítás mértékét csak hozzávetõlegesen határozhatjuk meg: a lakosságnak 50-100%-át ölték meg, vagy hurcolták el, minden terményt és állatot elvettek, minden éghetõt felgyújtottak.

A XIV. század

A XIV. század elsõ harmadában a Mogyoródi apátság puszta léte is veszélybe került, de garamszentbenedeki apát és egy egri püspök munkálkodása nyomán 1338-1342 között új életre kelt. Az apátság egyre jelentõsebbé vált, és mintegy hetven éves virágzás következett: 1366-ban a rendi káptalan színhelye, majd a XV. század elsõ negyedének végéig sok ügyben – mint a pápai megbízottak – jártak el az apátok.

1403

A mogyoródi apát azzal a kéréssel fordult IX. Bonifác pápához, hogy erõsítse meg az apátságot a 13 falura vonatkozó tizedszedési jogában. A pápa a döntéshozatallal a pilisi cisztercita monostor apátját bízta meg, akinek meg kellett vizsgálnia, hogy jogosan tart-e igényt a mogyoródi apátság a Pest megyében található Munerod, Tarcha, Zenthvid, Inarch, Hartan, Poltharaczthia, Swol, Sechan, Saach, Bikche, Folth, Norad és Baruk nevû településekben a tizedszedés jogra. Az apáti beterjesztés szerint az említett települések már olyan régóta tizedfizetõk gabonában, borban, gyümölcsben, állatokban, hogy ellentétes helyzetnek még emléke sincs.

Mogyoród nemcsak tizedfizetõ helye, hanem földesúri tulajdona is volt az apátságnak, mivel itt állt maga a monostor, és nem ismerünk senki más földbirtokost. Az apátság, vagy plébánia földtulajdonát 1291-ben, az apát jobbágyait pedig Szentjakab elfoglalása kapcsán 1363-ban többször említik. Eszerint a falu ide fizette a tizedet mind egyházi, és a kilencedet, mint világi földesúrnak, a természetbeni szolgáltatások mellett.

1541

Valószínûleg Buda elestével egyidejûleg, tehát 1541 õszén került Mogyoród a törökök fennhatósága alá. Az apátsági vagyon ingóságai valószínûleg már 1480 körül idegen kézbe kerülve pusztulásnak indultak. A török megszállás idején érvényes rendelkezések tilalmazták a régi, keresztény templomok tatarozását, vagy újak építését, ami az épületek további romlását okozta. Mogyoródon a török megszállás idején a lakosság szinte egyöntetûen református volt, mint ahogy prédikátora is: e tény siettette az apátsági épületek pusztulását is.

A XVII-XIX. század

1683-ban a település már igen gyéren lakott volt, sõt 1686-ban teljesen lakatlanná vált, majd tíz évig az is maradt, hiszen az 1690. évi népesség-összeíráson elhagyott helyként szerepel Mogyoród. A török kiûzése után a váci püspökség igényt tartott erre a területre, így került váci fennhatóság alá. Ezután lassacskán visszajöttek az emberek a faluba, bár féltek visszatérni elhagyott otthonaikba, s így megkezdõdött a falu újratelepülése. 1721-ben a családok száma még csak 21 volt, ami 1760-ra 81 lett. 1737-ben Mogyoródon a templomon és az iskolán végeztek javításokat, 1770-ben megépült a Kálvária, majd 1771-ben új plébánia épült. (Ennek a falaihoz a monostorból bontott kõanyagot használták fel.) Az évek hosszú során folyamatos létszámnövekedés volt tapasztalható, míg 1828-ban a település lélekszáma elérte az 1000-et.

Mogyoród az 1800-as évek végén mezõgazdasággal foglakozó település volt.

A XX. század

Az I. világháború után nõtt a földdel rendelkezõk száma, egyre többen dolgoztak a szolgáltatásban és a közlekedésben. Az I. világháború utáni gazdasági válság a falu lakóit is adósságba vetette. A második világháborúban többeket meggyilkoltak, sokan közülük a légitámadások áldozataivá vált, néhányan pedig örökre eltûntek. Mogyoród tehát nemcsak szemtanúja volt a háborúnak, hanem szenvedõ alanya is. Majd az 1944-es felszabadulást követõen lassanként helyreállt a rend.


Szolgáltatás kategóriái

Egyéb  

Hasonló szolgáltatások

Rendõrség Orvosi ellátás Ügyeletek DMRV Zrt. Közlekedés Közbiztonság Turizmus

Még nincs azonosítód? Regisztrálj ; ;

2012. May Hé Ke Sz Cs Pé Sz Va 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

A vidékfejlesztési Minisztérium 2012 májusában társadalmi célú, lakossági felhívó kampányt indít, amely az osztatlan közös földtulajdonban levõ termõföld tulajdonviszonyainak rendezését kívánja elõsegíteni.

Tájékoztató a Hungaroring környéki ingatlantulajdonosok számára 2012. május 14.

Mogyoród Nagyközség Önkormányzatának Képviselõ-testülete 2012. április 25-i ülésén jóváhagyta a Forma 1. Magyar Nagydíj és a Hungaroringen rendezendõ egyéb versenyek idején jelentkezõ idegenforgalmi, vendéglátási feladatok ellátásáról szóló 14/2012. (V.03.) önkormányzati rendeletet.
Tovább...

Önkéntesség Mogyoródon is! 2012. május 10.

2012. Június 02.
Csatlakozz a szemétgyûjtõ akcióhoz!



Találkozási hely:2012. június 02. 08.30 – Fõtér

Láthatósági mellényt (ha van!) hozz magaddal, kesztyût, zsákokat és a szállítást a szervezõk biztosítják!

További információk: [email protected]
Infóvonal: 06-30-955-77-21, 06-20-287-61-87
www.mogyorod.hu

Egységcsomag a Hungaroringre kitelepülõ vállalkozók részére (2012) 2012. május 04.

A Hungaroringen szervezendõ rendezvények alkalmából kitelepülõ vállalkozók részére összeállított tájékoztató anyag, illetve nyomtatványok az alábbi linkre kattintva letölthetõk.

Adócsoport tájékoztatója 2012. április 29. A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény 35. §-a értelmében adóköteles az önkormányzat illetékességi területén állandó vagy ideiglenes jelleggel végzett vállalkozási tevékenység. A 2011. évben végzett vállalkozási tevékenység eredményérõl szóló bevallást (helyi iparûzési adó bevallást) 2012. május 31. napjáig kell benyújtani és befizetni.
Tovább...

Hirdetmény a TSZT, HÉSZ és SZT módosításáról 2012. április 24. Értesítjük Mogyoród Nagyközség Lakosságát, hogy a fenti iktatószámon Mogyoród Nagyközség részterületeket érintõ Terület Szerkezeti Terve és Helyi Építési Szabályzatnak módosítása az épített környezet alakításáról és védelmérõl szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (Továbbiakban Étv) 9. § (4) bek. szerinti egyeztetõ tárgyalása megtörtént.
Részletek

DMRV Zrt. tájékoztatója 2012. április 18.

A DMRV Zrt. tájékoztatja fogyasztóit a jogszabályi változásokról, díjnövekedésrõl, kötelezettségekrõl és akciókról.

Milyennek tartja Mogyoródon a fogászati ellátás színvonalát?

Szavazok! Szavazok! Eredmények Eredmények

Népszerű szolgáltatások
Építőipar  orvos  vendéglátás  Szolgáltatás  étterem  fogászat  fogorvos  Kereskedelem  fogorvosi rendelő  Hotel / Panzió / Szállás  Egyéb  Étterem / Pub / Söröző  háziorvos  gyártás  Oktatás  fodrászat  Ipar  szerviz  hajápolás  kozmetika